هیأت محبان بقیه ا..._کوی اتحاد ساری
خادمان ولایت و شهداء
درباره وبلاگ


هیأت محبان بقیه الله کوی اتحاد ساری اعلام می دارد هر یک از دوستان که تمایل به مشارکت در ارائه مطالب در وبلاگ را دارند از طریق قسمت پیام رسان وبلاگ مراتب علاقه مندی خویش را اعلام کرده تا در اسرع وقت با ایشان تماس گرفته شود.
با تشکر

مدیر وبلاگ : هیات محبان بقیه الله کوی اتحاد ساری
مطالب اخیر
نظرسنجی
آیا از سایت ما راضی هستید؟


هم زمان و كمتر از یك مایل دورتر از محل گفتگوی پهلوی با سانتوروم و ماتینز در سنای امریكا، جورج سوروس و سایر مخالفان دولت بوش در هتل هایت گردهم آمده بودند تا تعامل دولت با تهران را خواستار شوند. سوروس خطاب به شركت كنندگان در این نشست كه به همت «بنیاد امریكای نوین» برگزار شده بود، درباره یك «معامله بزرگ» با تهران سخن گفت كه... مطلب چند روز پیش بولتن نیوز با عنوان «ملاقات خاتمی با جرج سوروس كِی، كجا و چگونه انجام شد؟» با استقبال زیاد مخاطبین محترم قرار گرفت. بنابراین تصمیم گرفتیم جزئیات بیشتری از این موضوع را تقدیم شما كنیم.

به گزارش بولتن، در مطلب پیشین اشاره شد كه جورج سوروس در تاریخ 11 سپتامبر 2009 در مورد دیدار خود با خاتمی اذعان كرد و گفت:

یكی از بهترین جلساتی كه من در ارتباط با پیش‌برد دموكراسی در جهان اسلام و به ویژه ایران در آن حضور یافتم، ملاقاتی بود كه در روز سه شنبه 14 سپتامبر 2006 با محمد خاتمی رئیس جمهور سابق ایران برگزار كردم. من حدود ده سال در انتظار دیدار آقای خاتمی بودم و به همین دلیل لین دیدار آن چنان برای من جذاب و به یادماندنی بود كه حتی روز و ساعتش نیز در حافظه‌ام ثبت شده است. هدف از دیدار من با محمد خاتمی نیز دستیابی به آگاهی از درون كشوری منزوی بود، كشوری كه برای برقراری ارتباطات با آن فرصت های محدودی وجود دارد و با توجه به تحولات اخیر منطقه چنین جلساتی ارزشمند است و می تواند به اتخاذ تصمیمات سیاسی مؤثر كمك كند.

اما در ادامه فصل ششم كتاب «سودای سكولاریسم» چنین آمده است: دفتر خاتمی در واكنش به خبر خبرگزاری جمهوری اسلامی، سخنان سوروس را تكذیب كرد: «آنچه به نقل از فردی به نام جورج سوروس در پاره ای از رسانه ها و مطبوعات آمده یا تیترسازی شده است اساسا فاقد صحت است.» خود خاتمی اما درباره این دیدار و اخبار مربوطه سكوت كرد.

ماجرا به اینجا ختم نشد و خبرگزاری ها سند مربوط به 15 سپتامبر 2006 را روی خروجی خود قرار دادند. این بار سند نه تنها متعلق به رسانه های داخلی نبود كه یك چهره شناخته شده سازمان جاسوسی امریكا، در دل مقاله ای كه با عنوان "senator slams phony negotiations whit Iran” كه برای سایت نیوزمكس نوشته بود، روایتی نیز از دیدار خاتمی و سوروس داشت. این فرد كسی نبود جز «كنت تیمرمن»، مؤسس و مدیر اجرایی «بنیاد دموكراسی برای ایران». وی كه از نیروهای بخش پژوهشی سازمان جاسوسی امریكا است با مؤسسه امریكن اینترپرایز و همچنین پروژه قرن جدید برای امریكا نیز همكاری دارد. این مؤسسات همانند مؤسسه جامعه باز سوروس به صورت ویژه بر روی موضوع ایران تمركز دارند.

روایت تیمرمن از دیدار خاتمی با سوروس ارزش آن را دارد كه به صورت كامل در اینجا بیاوریم:

هم زمان و كمتر از یك مایل دورتر از محل گفتگوی پهلوی با سانتوروم و ماتینز در سنای امریكا، جورج سوروس و سایر مخالفان دولت بوش در هتل هایت گردهم آمده بودند تا تعامل دولت با تهران را خواستار شوند. سوروس خطاب به شركت كنندگان در این نشست كه به همت «بنیاد امریكای نوین» برگزار شده بود، درباره یك «معامله بزرگ» با تهران سخن گفت كه به رسمیت شناخته شدن ایران از سوی امریكا، پایان رویارویی هسته ای از طریق مذاكرات و از سرگیری مناسبات عادی میان دو كشور را در بر خواهد داشت.

برخی مقامات روز پنجشنبه به نیوز مكس گفتند كه سوروس در همین هفته و در یك مراسم خصوصی صرف شام در بوستون، درباره این معامله بزرگ یا محمد خاتمی، رئیس جمهوری سابق ایران گفتگو كرد. یك ایرانی كه در آن مراسم شام حضور داشت گفت: خاتمی به ما گفت كه امریكا باید مذاكره با ایران را آغاز كند. او افزود كه ایران مسلما خواهان تعلیق غنی سازی اورانیوم اما نه به عنوان یك پیش شرط برای مذاكرات است.

با این حال فرد یاد شده به نقل از خاتمی گفت كه ایران «غنی سازی سوخت هسته ای را كنار نمی گذارد»، زیرا وعده های غرب مبنی بر عرضه سوخت مورد نیاز نیروگاه بوشهر را باور ندارد. نیروگاه بوشهر با وجود 11 سال فعالیت پیمانكاران روسی، هنوز عملیاتی نشده است.

این مقام ایرانی همچنین گفت: از این رو یك برنامه R&D (تحقیق و توسعه) اجرا می شود و اگر حاضر به پذیرش آن نباشید هیچ معامله بزرگی در كار نخواهد بود. «استیون كلمنز»، مدیر «برنامه راهبرد امریكا» در بنیاد امریكای نوین نیز در مراسم صرف شام خاتمی با سوروس شركت داشت و سخنان مقام ایرانی را تصویق كرد.

«هومن مجد»، روزنامه نگار آزاد كه در طول اقامت خاتمی در امریكا، مشاور و مترجم او بود، گفت سفر خاتمی به امریكا از ماه ها قبل برنامه ریزی شده بود. این سفر با شروع ضرب الاجل سازمان ملل برای تعلیق غنی سازی، دقیقا هم زمان شد. كلمنز انجام یك معامله بزرگ بر سر برنامه هسته ای با ایران را كار سخت و دشواری خواند كه به نتیجه رساندن آن، راحت و آسان نیست. یك ایرانی كه در میهمانی شام خاتمی با سوروس او را همراهی می كرد گفت: رئیس جمهوری سابق ایران در توضیح رد مكرر پیشنهادهای امریكا – از جمله تلاش چند ساله بیل كلینتون- درباره یك معامله بزرگ از سوی تشكیلات رهبری ایران، كلینتون را مسئول این بن بست دانست.

این ایرانی گفت: پس از عذرخواهی مادلین آلبرایت، وزیر خارجه وقت امریكا در كودتای 1953م علیه دولت محمد مصدق، نخست وزیر وقت ایران، همه مسائل در جهت آشتی پیش می رفت اما خاتمی گفت كلینتون با نامنتخب خواندن تشكیلات رهبری ایران،‌ این معامله را ضایع كرد.

شواهد درباره دیدار خاتمی و سوروس به روایت كنت تیمر من نیز خلاصه و محدود نمی شود،  به طوری كه سید محمد خاتمی، 25شهریور ماه 85، هنگامی كه پس از دو هفته از سفر ایالات متحده به ایران بازگشت، در تشریح نتایج سفر خود ضمن رد این مسأله كه سفرش غیر منتظره بوده است، جرئیاتی از افراد و مقاماتی را كه در این سفر با آنها دیدار داشته است، بیان كرد.

خاتمی اگر چه در برخی موارد به مكان ها، دیدارها و حتی میزان جمعیت حاضر در آنها نیز اشاره دقیق داشت اما هنگامی كه به موضوع دیدارش با رؤسای تینك تنك های (اتاق های فكر) امریكا رسید حاضر نشد جزئیاتی را بیان كند و تنها گفت: فرصتی پیش آمد تا با برخی از رؤسای تینك تنك ها كه دولتی نیستند اما فكرآفرین و ایجادكننده فكر هستند و در جامعه علمی، فرهنگی و سیاسی امریكا تاثیرگذارند، دیدار كنم.

بعدها «یك مقام آگاه امنیتی» نیز در پاسخ به این سؤال روزنامه همشهری كه ملاقات سید محمد هاتمی با جورج سوروس قطعی است؟، تصریح كرد: بله قطعی است. بعضی از اصلاح طلبان از مدت ها قبل با سوروس ارتباط داشته اند. باند نیویورك (كه حلقه واسط جریان برانداز با غرب محسوب می شود و متشكل از تعدادی عناصر غربزده و جریان اپوزیسیون است) به طور مرتب در امریكا بوده اند و با امثال سوروس ارتباط داشته اند اما كسانی هم از داخل از همان سال 74-75 رفتند و با او ارتباط گرفتند.   نوع مطلب :
برچسب ها :

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic